KATEŘINA RUDČENKOVÁ
                                            básnířka a dramatičkaAKTUÁLNĚ BIOGRAFIE PUBLIKACE DIVADLO
OHLASY INTERVIEW VLASTNÍ ČLÁNKY UKÁZKY Z TVORBY FOTOGRAFIE ODKAZY KONTAKT


    OIL LAMP GIRL/PETROLEJKA (2009)
      ( h r a   o   v e s m í r u   a   z d á n í )

  • obsazení: 2 ženy, 1 muž
  • Tragikomedie o ztracenosti uprostřed nedozírných vod. Odehrává se během plavby na zaoceánské lodi mezi Marseille a Hongkongem. V tom prostoru cestovního bezčasí, kde se setkávají utečenci od svých životů. Kam plují? Sergej jen hraje v baru na klavír a nemluví, což podněcuje představivost Angeliny a Marie. (Sergej si Angelinu později překřtí na Petrolejku, protože mu připomíná dívku ze starodávné pohlednice.) Marie je ještě moc mladá a hledá nezávislost. Sergej se zabývá studiem orchidejí. Od čeho utíká Angelina? Ano, je to ona – astronautka, která ze žárlivosti málem zabila svou sokyni v lásce k jinému astronautovi.

    Všichni tančí na palubě a sní. Sergej není ani záhadným mlčícím klavíristou ztraceným na francouzském pobřeží, ani citlivým Rusem vhodným pro budoucí soužití. Je to slídil. Kdo spáchá sebevraždu, kdo dopluje do Hongkongu a kdo poletí na Mars?

  • Hra vznikla na stipendijním pobytu autorky v Mezinárodním literárním domě pro spisovatele a překladatele Ventspilshouse v Lotyšsku v roce 2009.


    Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA