KATEŘINA RUDČENKOVÁ
                                            básnířka a dramatičkaAKTUÁLNĚ BIOGRAFIE PUBLIKACE DIVADLO
OHLASY INTERVIEW VLASTNÍ ČLÁNKY UKÁZKY Z TVORBY FOTOGRAFIE ODKAZY KONTAKT


    NEHODA, KÓMA, BEZČASÍ (2008)
  • Hra o ztrátách a křehkosti jistot.

  • obsazení: 2 ženy, 4 muži (plus mužský chór)

Anežka utrpí úraz na lyžích a ocitá se v kómatu v nemocnici. Kde byl v tu chvíli její přítel? Jak to, že si na sjezdovce nevšiml, že zmizela? Ve sněhu krvácející ji našel Johan a přivolal pomoc. Ve snaze pomoci neznámé v bezvědomí jí u postele vypráví o svém životě.

A Anežčin přítel? Ten se prostě na sjezdovce zamiloval do jiné ženy. Pociťuje krutou povinnost sdělit tu skutečnost Anežce, která se ve svém stavu nemůže bránit. A co jejich společná budoucnost, o které ji po tři roky ujišťoval? Už nic neplatí.

Lehce surreálný svět Anežčiny zkroušené mysli, která později z kómatu procitá, vyvolává tragikomické scény – Anežčin přítel se svou novou láskou nepřestávají vášnivě obcovat na scéně, přičemž vedou dialogy s nešťastnou Anežkou upoutanou k lůžku.

Posléze se zde zpřítomňuje chór všech jejích bývalých milenců, snad aby se pokusila zjistit, kde udělala chybu. Nebo za všechno může freudovský vztah k otci? Zná odpověď Buddha? Pomůže násilný sex s Doktorem?

Chór milenců rapuje verše o pravdě bývalých vztahů a stváří velkolepou rytmickou hudbu. Anežce, která byla nikoli svou vinou připravena o vztah, na který se spoléhala, je dáno dirigovat alespoň tento poetický chór – svou milostnou minulost. Jak krásně muži recitují! A jak omamně jim šustí strniště vousů!

Je to moc bláznivé? Ale kdo se nezbláznil, když ho zradil jeho nejbližší?    Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.